Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Az Erasmus+ nemzetközi projekt összefoglalása

2020-2022.

A projekt alapinformációi: a 2020-1-HU01-KA116-077970-es számú ERASMUS+ pályázatunkat 2020 májusában nyertük el és indítottuk el. A 2016-2021 közötti időszakra tanúsítványt kaptunk a Tempus Közalapítványtól, tanúsítványunk száma: EPP-KA109-HU-2015-013675, így azóta könnyített pályázatokat adhattunk be minden évben. Időszaki tanúsítvány-beszámolónkat 2019 januárjában elfogadták. Megkaptuk a 2021-2026. időszakra szóló újabb akkreditációs tanúsítványunkat is, amellyel könnyített pályázatokat tudunk benyújtani, száma: KA120-A835776A.

A 077970-es projektünk címe: Tanulói és tanári innováció az élelmiszeriparban.

A projekt kezdete: 2020. július 1.

A projekt vége: 2022. június 30.

A COVID-járvány miatt a projekt befejezését két alkalommal meghosszabbították, összesen 1 évvel.

A projekt költségvetése: 44 661 €

Image
Image
Image
Image

A projekt eredményei:

3 külföldi partner vett részt a projektben:

Küldő intézmény: Alföldi ASZC Fodor József Élelmiszeripari Technikum és Szakképző Iskola, 6725 Szeged, Szabadkai út 3.

 

Fogadó intézmények:

  • TREDU, Tampere (Finnország)
  • IFAC CAMPUS DES METIERS, Brest (Franciaország)
  • Venczel József Szakközépiskola, Csíkszereda (Románia)

 

A projekt lebonyolítása:


1. tanulói mobilitás:
Fogadó intézmény: IFAC Brest, Brest (Franciaország)
2021. október 1 – november 21.

Iskolánk 6 tanulója (2 húsipari termékgyártó, 2 pék, 2 pék-cukrász tanuló) vett részt a franciaországi Brestben 6 hetes szakmai gyakorlaton az Erasmus+ program szakképzési mobilitás tanúsítvány pályázat keretén belül. A vendéglátó az IFAC Brest (CCI Brest) szakképző iskola volt, amellyel már több éve kiváló kapcsolatban vagyunk. A pék és pék-cukrász tanulók a Penn Ar Bread és a Le Fournil des Provinces Bellevue nevű üzemekben dolgoztak. Tanulóink szakmailag is rengeteg újdonságot tanultak, például megismerkedtek a bresti partnerintézményben és a külső gyakorlati helyeken a hidegen kelesztéssel, tésztanyújtógépek, vetőszalagos sütési technológiák alkalmazásával. Macaront, ekler fánkot, brownie-t, bagettet, croissant-t, csokis párnát és más finomságokat készítettek a tanulók. Húsfeldolgozó tanulóink a Maison Le Gleau, BIOCOOP áruház és egy éttermi húsüzlet üzemeiben töltötték el a 6 hetes szakmai gyakorlatukat. A tanulók marha-, birka- és sertéshús Franciaországban alkalmazott feldolgozását tanulták a csontozástól a konyhakész ételek elkészítéséig. Diákjaink ifjúsági szállón laktak. A szakmai gyakorlat mellett hétvégenként kulturális programokon, kirándulásokon vettek részt, megismerkedtek a város történelmével és nevezetességeivel.

Résztvevő tanulóink: Fintor Eszter, Mikovic Sára, Pintér Kamilla, Kovács Dominik, Kovács Péter, Hegedűs Tamás Zoltán. Kísérő tanáruk: Bori Zoltán.

Részletes beszámoló az útról Fintor Eszter szakmai munkanaplójából itt olvasható!

Tanulóink képes prezentációja itt található!

 

2. tanulói mobilitás:
Fogadó intézmény: TREDU, Tampere (Finnország)
2022. január 12 – február 22.

Iskolánk 6 frissen szakmát szerzett tanulója (3 húsipari termékgyártó, 1 cukrász, 2 pék-cukrász) vett részt a finnországi Tamperében, a TREDU szakképző iskolában 6 hetes szakmai gyakorlaton az Erasmus+ program szakképzési mobilitás tanúsítvány pályázat keretén belül. Szeptember első napjaiban jelentkezhettek iskolánk tanulói a finnországi szakmai gyakorlatra. Többlépcsős kiválasztás során dőlt el, kik lesznek azok, akik részt vehetnek a 42 napos tamperei szakmai gyakorlaton partneriskolánk, a TREDU tanműhelyeiben, (Kangasala, Hervanta) és a partner vállalkozás üzemében, a Tapolan Oy húsüzemben. A tanulók angol nyelvi OLS teszten vettek részt a kiutazás előtt.

A tanulói csoport tagjai: Hegyi Levente Gergő, Mészáros Gergő, Horváth Sándor, Tóth Ramóna, Tielesch Ágnes, Trucz Dzsenifer. Kísérő tanáruk: Bori Zoltán.

Sikeres felkészülésüket követően élményekben gazdag napokat töltöttek Finnországban. Az eddig megszerzett szakmai ismereteiket újabbakkal bővítették útjuk során. Hétköznaponként, délelőtt és délután gyakorlaton vettek részt, az iskolában a finn tanulókkal együtt, az érintett vállalkozásnál pedig a dolgozókhoz beosztva. A pék-cukrász tanulóink 8 és 14 óra között dolgoztak hétköznaponként. Szakmai ismereteiket számukra ismeretlen alapanyagok megismerésével, és új technológiák elsajátításával bővítették. Az általuk elkészített termékeket javarészt az iskola élelmiszerboltjában adták el, kivéve a magyar termékeket - mert ilyet is kértek tőlük a finn oktatók. Amerikai kekszet, tigriskuglófot, Sacher-tortát és mini epres tortát készítettek. Ezek közül a tigriskuglóf készítése volt az egyik kedvenc. A húsipari termékgyártó tanulóink reggel 6-tól 14 óráig dolgoztak a Tapolan Oy húsipari üzemben, ahol a szakmai gyakorlatuk nagyobb részét töltötték. Általában egy helyi specialitást, fekete kolbászt (mustamakkara) készítettek, amit másnap szállítottak el az üzemből a boltokba, éttermekbe. Az iskolai tanműhelyben sertést és szarvast csontoztak, illetve felvágottat és makkarát is készítettek. Egyik legérdekesebb tapasztalatuk az volt, hogy Finnországban nagymértékben helyettesítik gépekkel az emberi munkát a hústermékgyártásban. Tanulóink fejlesztették nyelvi és szociális kompetenciáikat, képességeiket, beilleszkedtek a helyi munkaközösségekbe. Üzemlátogatások, szaunalátogatás, kirándulások képezték a munka utáni és a hétvégi programokat.

Részletes beszámoló az útról Tóth Ramóna szakmai naplójából itt olvasható!

Tanulóink képes prezentációja itt található!

 

3. tanulói mobilitás:

Fogadó intézmény: Venczel József Szakközépiskola, Csíkszereda (Románia)
2021. november 12 – november 27.

A küldöttség tagjai: Udvari Felícia Kitti, Berecz Anna, Fekete Martin, Németh Zsolt. Kísérő tanáruk: Bori Zoltán.

2021. november 12-én indultak a romániai Csíkszeredába a tanulóink. A gyakorlatot a csíkszeredai Príma pékségben teljesítették, ahol hétköznaponként 10 és 16 óra között dolgoztak. Az érdekes és színvonalas munkatevékenységek során megismerték a kenyérverés technológiáját, a pityókás (burgonyás) kenyeret és újfajta, nálunk ismeretlen gépeket is. Érdekesnek találták a nagyobb, 2-3 kg-os kenyerek sütését, ami Erdélyben régi hagyomány. A gyakorlatuk egyik fő eleme a gömbölyítés technikájának gyakorlása volt. A tanulóink 10 órától 15 óráig a kenyeres részlegen voltak, 15 órától a munkaidő végéig pedig a cukrász részlegen dolgoztak. Kenyerek virgolása, alakítása, kalácsfonás, zsömlekészítés, kenyérverés volt a feladatuk. Hétvégén kirándultak, megnézték Csíksomlyót, a Szent Anna-tavat és az ezeréves határt is. A kéthetes szakmai gyakorlat nagyon tartalmasnak bizonyult, a tanulók a székely szokások megismerésén túl barátságokat is kötöttek a helyiekkel.

Részletes beszámoló az útról Berecz Anna szakmai naplójából itt olvasható!

Tanulóink képes prezentációja itt található!

 

4. tanári szakmai tanulmányút, workshop

Fogadó intézmény: IFAC Brest, Brest (Franciaország)
2022.
március 28 – április 1.

Résztvevők:     - Gere Zsuzsa  oktató és pék-cukrász felnőtt tanuló

                        - Mucsi Mária oktató

                        - Telek Tibor cukrász, oktató

A projekt célja a cukrász és pék oktatók számára az volt, hogy a tanműhelyi gyakorlati foglalkozásokon részt véve megtanulják néhány hagyományos francia termék előállítását. Nyolc jellegzetes francia sütemény elkészítésével ismerkedtek meg: maracujás tart, sonkás kenyér, Gâteau Breton, Madeleine, Macaron, Moelleux au chocolat, körtés Charlotte, Bâtons de maréchal. Ezeket bemutatták az iskolánkban tartott beszámolójuk során. A Lallemand cukrászda üzemlátogatása is szerepelt a programban. A résztevevő közismereti oktató jó gyakorlatokat ismert meg a logikai kompetenciák és a kreativitás fejlesztésére matematika órán. Jó oktató programokat látott a tanulók egyéni fejlesztésére. Ennek köszönhetően új foglalkoztató, kreativitást és számolási készségeket fejlesztő feladatokat tud készíteni és alkalmazni az óráin.

A munkalátogatásról képes összefoglaló készült, ami itt található!

Gere Zsuzsa munkanaplója itt tekinthető meg!


5. tanári szakmai tanulmányút, workshop
Fogadó intézmény: TREDU, Tampere (Finnország)
2022. március 28 – április 1.

Résztvevők:     - Pamuk Lajos oktató

                        - Kispéter Olga oktató

                        - Vígh Antal húsipari termékgyártó oktató

A tanulmányút célja a két iskola között évek óta fennálló szakmai együttműködés további fejlesztése, a tanműhelyek, iskolaépületek megtekintése, új technológiák, oktatási módszerek megismerése és átvétele volt.

Az első két napon a Tredu nemzetközi kapcsolatainak felelőse, Ritva Klaavu kalauzolta oktatóinkat. Először a helyi piacot tekintették meg, ahol számos kis pékség, hentesüzlet működik. Megnézték a kínálatukat, megismerkedtek a jellegzetes helyi termékekkel. Utána a Tredu központi épületébe mentek, ahol vendéglátójuk egy prezentáció segítségével mutatta be a finn oktatási rendszert, és azt is, hogy az milyen átalakuláson megy át napjainkban. A folyamatos megújulásra, a rugalmasságra, a személyre szabottságra törekednek. Később bejárták az iskola épületét, a tanműhelyeket. Az iskola területe és diáklétszáma rendkívül nagy, az oktatott szakmák száma is jelentős. A legmodernebb, a legkorszerűbb eszközökkel és módszerekkel dolgoznak, az oktatás során minőségi alapanyagokat használnak. Arra törekednek, hogy a tanműhelyek felszereltsége megegyezzen a korszerű munkahelyekével.

A Tredu hervantai kampuszát is meglátogatták. Megtekintették az ott előállított termékeket, a labort, a sörfőző műhelyt, a cukrász tanműhelyt. A cukrász tanműhelyben találkoztak azzal az oktatóval, aki a cukrászversenyekre szokta a gyerekeket felkészíteni. Ott arra voltak kíváncsiak oktatóink, mi a titka a finn tanulók világversenyeken elért sikereinek.

A következő napokon Kirsi-Marja Kasteenpohja pék-cukrász szakoktató volt a kísérőjük. Vele két céget látogattak meg. Először Brander Oy üzemébe mentek el, ahol diákjaink is szoktak dolgozni a külföldi gyakorlatuk során. Ez a pékség leginkább gluténmentes termékeiről ismert. Ezt követően a Royal Bakery Oy üzemében voltak, ahol hagyományos péktermékeket állítanak elő, nagyon korszerű gépekkel.

Kirsi-Marja Kasteenpohja a Tredu kangasalai intézményét is bemutatta, megnézték a pék tanműhelyt és a cukrász tanműhelyt, sőt a diákokkal együtt részt vehettek egy egész napos gyakorlaton, s néhány jellegzetes finn péksütemény elkészítését is megtanulhatták.

A tanulmányút végén Ritva Klaavu irányításával összegezték a tapasztalatainkat, és lezárták a programot.

Pamuk Lajos munkanaplója itt található!


6. tanári szakmai tanulmányút, workshop

Fogadó intézmény: Venczel József Szakközépiskola, Csíkszereda (Románia)
2022. május 9 – május 13.

Résztvevők:     - Dombovári Tamás igazgató, oktató

                        - Kéri Zoltán pék oktató

                        - Kónya Anita Alexandra pék oktató

 

Az első munkanapon oktatóink a csíkszeredai iskolában magyar és matematika órán vettek részt, és megismerték a román oktatási rendszert, a szakképzési rendszer reformját, valamint a partneriskolában folyó változásokat. A második napon a Harmopan, illetve Bocskor pékségben valamint a Csíki Sörgyárban tettek szakmai látogatást, ahol megismerték a helyi technológiákat, jellegzetes recepteket és termékkészítési eljárásokat. A harmadik napon két tejfeldolgozóüzemet tekintettek meg (Szépvízi Csengő Tejszövetkezet, Tatros Tejfeldolgozó és Értékesítési Mezőgazdasági Szövetkezet) ahol tapasztalatokat gyűjtöttek a saját iskolánk tejtermékgyártó képzésének újraindításához, és a duális képzésben foglalkoztatott tanulók munkájával ismerkedtek. A negyedik napon házi kenyeret sütöttek az iskola egyik volt tanulójának vállalkozásánál, és szakmai beszélgetést tartottak a csíkszeredai kollégákkal.  Tapasztalatot cseréltek a tanulók nyomon követéséről, integrációjáról, a pék szakmai gyakorlatok oktatási módszereiről, berendezéseiről, eszközeiről, nyersanyagairól. Jó gyakorlatokat sajátítottak el a közismereti és a pék szakmai oktatáshoz kapcsolódóan, megismerkedtek az ott használt román és magyar nyelvű tankönyvekkel. A pék szakmai gyakorlaton megtanulták a kovászos technológiák alkalmazását, a házi kenyérsütés technológiáját. Új szövegértési, matematikai feladatot tudnak készíteni és alkalmazni óráikon.

Tanáraink képes prezentációja itt található!

 

Diák Erasmus+ záró rendezvény: 2022. április 12.

A 6 illetve 2 hetes szakmai gyakorlatokon résztvevő diákok egy bemutató rendezvényen ismertették iskolánk tanulóinak, tanárainak és a meghívott vendégeknek a külföldön tanultakat, tevékenységeiket, programjaikat, és kóstolót is készítettek a külföldön tanult termékekből. A programra meghívtuk az Alföldi Agrárszakképzési Centrum főigazgatóját, kancellárját és gazdasági vezetőjét, a Délmagyarország című napilapot, a Szeged Televíziót, a gyakorlati helyek vezetőit. Jelen volt az iskolánkban 3-4 hetes szakmai gyakorlatot töltő finn diákcsoport is. A rendezvény a frissen felújított és akkor átadott két tanteremben zajlott le. A diákok prezentációt készítettek a finnországi, franciaországi és székelyföldi szakmai gyakorlatuk eredményeiről, termékeiről, élményeikről. Elmondták, hogy sokat fejlődtek a szakmai és nyelvi készségek területén.  Munkájuk gyakorlása közben új technológiákat, recepteket, gépeket, munkakultúrát, szokásokat ismertek meg. Az idegennyelv-tanulás fontosságát mindannyian kiemelték, hiszen enélkül a szakmai gyakorlat nehezebben végezhető el. Bemutatójukkal jelentkezésre ösztönözték diáktársaikat a külföldi szakami gyakorlatra. Az elkészített termékek nagyon ízlettek a résztvevőknek.

A bemutató nap képeit itt tekintheti meg!

A Szeged Televízió bemutatója itt tekinthető meg!

 

Oktatói  2020-1-HU01-KA116-077970 Erasmus+ záró rendezvény: 2022. május 23.

 Az oktatók három csoportja képes előadást készített az 5-5 napos tanulmányútjuk tapasztalatairól, a megszerzett tudásról és ismeretekről, élményekről. Sok érdekes és tanulságos dolgot hallhattak a jelenlévő kollégák és az iskolavezetés. Három terméket készítettek a külföldön tanult receptek alapján: erdélyi vert kenyeret, finn kardamomos virslit, gâteau breton süteményt. Mindegyik nagyon ízlett a jelenlévőknek.

A bemutatónap képeit itt tekintheti meg!

Image
Image
Image
Image

Olvasd el
Legfrisebb híreinket

Mush owt to do with me in my flat barney baking cakes argy-bargy a load of old tosh lemon

Tisztelt leendő tanulók! Törvényi kötelezettségünknek eleget téve az alábbiakban nyilvánosságra hozzuk a hozzánk jelentkezők ideiglenes felvételi jegyzékét. Szakképző iskolai:       Techni...

GYERE TE is és
Tanulj szakmát a Fodorban

Image
Image
Image
Image
Image